Meyveler

Acur

 0,00
Kabakgillerden olan acur salatalığın bir çeşididir. Acur sıcak bölgeler de Batı ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir.
 • Açık renkte olan acurun lezzetli bir tadı vardır.
 • Vücudunuzu serin tutar. Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur.
 • Acur bitkisinin idrar söktürücü etkisi vardır. (Şu şekilde kullanabilirsiniz. Acurun çekirdeklerini dövüp kaynatın balla tatlandırıp bir çay bardağını aç karnına için. Böbreklere iyi gelir.)
 • Susuzluğu gidermenize yardımcı olur. Acur tok tutmayı sağlar.
 • Vücudunuzu rahatlatır ve zinde kalmanızı sağlar.
 • Kilo almak istiyorsanız yaş hurma ile birlikte tüketin.
 • Sarılık hastalarını tedavi edicidir.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • Acur besleyici bir gıda ürünüdür. Sebze olarak yenilir.
 • Birisi bayıldığında burnuna acur koklatmak iyi geldiği söylenir.
 • Acur düzenli olarak tüketildiğinde kanı temizler.
 • Böbrek ağrılarını tedavi edici özelliği vardır.
 • Sıcak yaz ayında hararetinizi kesmeye yardımcı olur. Susuzluğunuzu giderir.
Acurun bunlar ile birlikte birçok şeye faydası olduğu da bilinir ve acur bitkisinin faydaları saymakla bitmez.

Acurun diğer özellikleri:

 • Acurun yaprağını köpek ısırığının olduğu yere sarmak iyi gelir.
 • Taze olarak tüketildiğinde yemeğini yapabilirsiniz. Acur genelde yaz ayında yetişir.
 • Acurdan dolma, turşu ya da salatalık gibi taze olarak tüketip vücudunuzun sağlığına yardımcı olabilirsiniz
 • Vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur.
 • Turşusunun harika bir lezzeti olur.
 • Acurun olgunlaşmış olanı ve taze olanını tüketmek iyidir.
 • Sağlık için faydası çok olan bir sebzedir.
 • Hıyardan biraz da daha uzundur ve daha hafiftir.

Acur Nedir?

Acur, kabakgillerden, kabuğu çizgili ve nadiren tüylü, bir hıyar çeşidi gibi görünse de gerçekte bir kavun varyetesidir. Bu bitkinin meyveleri bazen düz, bazen yay gibi bükülerek 1 metreye kadar uzayabilir. Kabuğu beyazımsı yeşil renkte, üzeri hafif tüylü ve uzunlamasına çizgilidir. Türkiye’de acurun en yaygın tüketim şekli ev tipi turşu yapımıdır. Taze olarak tüketimi de oldukça yaygındır. Genellikle kabuğu soyulmadan yıkandıktan sonra olduğu gibi tüketilir.

Amasya Elması

 0,00

Amasya Elması

Amasya elması; Amasya yöresinin en meşhur olan elma çeşididir Amasya elması. Amasya denilince akla gelen ilk şey Amasya elmasıdır. Amasya elmasının en güzel özelliği muhteşem kokusudur. Amasya elmasının bilindik özelliği olan kokusu insanı büyüler ve yedikçe yeme isteği gelir. Küçük olan Amasya elmasının içi beyaz ve dışı kırmızıdır. Amasya elması oldukça sert ve suludur. Görünüş olarak mandalina büyüklüğünde olan Amasya elması çok şifalı bir meyvedir. Amasya elması genellikle Eylül aylarında tüketilmeye başlar. Elmanın hası olarak bilinen Amasya elması vücuda son derece yararlıdır. Amasya elmasının en bilindik özelliği bir yıl meyve verdiğinde diğer yıl meyve vermemesidir. Sert ve dayanıklı olan bu elma uzun süre muhafaza edilir.   Amasya elmasının faydaları; Amasya elması yorgunluğu alır ve dinlendirir. Gece yatmadan önce yenilen Amasya elması tüm yorgunluğu alır ve kesintisiz uyku sağlar. Sabah uyanınca dinçlik verir. Amasya elması gençleştirir ve cilt güzelliği sağlar. Cilde parlaklık veren Amasya elması genç görünüm sağlar. Amasya elması mide yaralarına ve mide ağrılarına son derece faydalıdır. Beyin fonksiyonlarını yenileyen Amasya elması tam bir kalp dostudur. Amasya elmasında bulunan A vitamini, gözün daha parlak görmesini sağlar ve göze iyi gelir. Amasya elması böbrekleri çalıştırır ve idrar söktürücü özelliği vardır. Amasya elması günde 1 defa tüketildiğinde kolesterolü dengede tutar. Amasya elmasında bol miktarda lif bulunur. Bağırsakları çalıştıran Amasya elması bağırsakta oluşabilecek kötü huylu parazitleri engeller. Bağırsak kanserini önler. Amasya elması şekeri dengede tutarak, vücudun şeker ihtiyacını karşılar. Şeker hastaları haftada 3 defa Amasya elması yiyebilir. Amasya elması damar hastalıklarına iyi gelerek felç olma riskini önler. Sindirim sistemine iyi gelen ve midede hemen sindirilen Amasya elması mide kanserini önler. Karaciğer, mide, bağırsak kanserini önleyen Amasya elması kansere karşı vücudu korur. İlaç gibi şifalı olan Amasya elması, dinçlik ve canlılık verir. Amasya elması diş ağrılarına ve diş etlerine çok faydalıdır. İçerisinde bulunan C vitamini vücudun bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Amasya elması dilimlenerek yüzde maske olarak kullanılır. Kullanılan Amasya elması dilimleri, yüzde gözenekleri açar, akne ve siyah nokta oluşumunu engeller. Dudakta oluşan uçuğa bire bir etki eden Amasya elması kısa sürede uçuğu geçirir. Uçuk olmasını engeller. Çocuklar için faydalı olan Amasya elmasının bol bol tüketilmesinde fayda olacaktır.

Ananas

 0,00

Ananasın Faydaları

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ananas yüksek besin değeri ile en faydalı meyveler arasında yer alıyor. C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan ananas bu özelliği ile cilt, saç ve tırnak sağlığının korunmasından çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok noktada etkili bir meyve.

Ananasın bir diğer önemli özelliği ise sadece bu meyvede bulunan bazı enzimlerin sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırması. Bu nedenle kilo vermek için oluşturulan pek çok diyet listesinde ananası görebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak besin lifi bakımından zengin ananas kabızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına karşı tüketilmesi önerilen meyveler arasında ilk sıralarda geliyor.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Antioksidan: Suda çözünür antioksidan vitaminler arasında bulunan C vitamini sayıları arttığında damar tıkanıklığı, diyabete bağlı kalp hastalığı, solunum yolu hastalıkları ve daha pek çok hastalığın önünü açan serbest radikalleri dengeleyerek vücudu koruyor. C vitamini aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemi içinde önemli vitaminler arasında yer alıyor.

Makula Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığı olarak bilinen ve bir retina hastalığı olan makula dejenerasyonu daha çok 55 yaşından sonra görülen ve gerekli tedavi yapılmadığı takdirde görme kaybına yol açabilen bir göz hastalığıdır.

Sarı nokta hastalığı üzerine yapılan araştırmalar A, C ve E vitaminleri bakımından zengin bir beslenmenin bu hastalığa yakalanma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koyuyor.

Uzmanlar sarı nokta ve diğer göz hastalıklarından korunmak için aralarında ananasın da bulunduğu antioksidan vitaminler bakımından zengin meyve ve sebzelerin daha sık tüketilmesini öneriyor.

Bromelain: Ananasta bulunan ve gıdalarla alınan proteinlerin sindirimi sırasında kullanılan enzimlerin karışımı olan “bromelain”in pek çok faydası bulunuyor.

İltihabı önleyen bromelain enzimi vücudun su tutmasına bağlı şişliği azaltıyor, gut hastalığının tedavisine yardımcı oluyor, proteinlerin sindirimini hızlandırarak sindirim sistemine katkıda bulunuyor.

Aynı zamanda iltihapla birlikte görülen sinüzit ve artrit (eklem iltihabı) gibi hastalıkların belirtilerini hafifletiyor.

Kanser: Son yıllarda yapılan araştırmalarda ananasa özgü bromelain enziminin laboratuvar hayvanlarında bağışıklık sistemine zarar vermeden kanser hücresi sayısı azalttığı sonucu elde edilmiş.

Ancak bu araştırmalarda ananastan elde edilen bromelain enzimi hayvanlara enjekte edilerek kullanılmış. Yani sadece ananas yiyerek kanserli hücrelerin azalmasını sağlamak şu aşamada pek mümkün görünmüyor. Üstelik bu konuda insanların katılımıyla yapılacak daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyulmakta.

Diş Etleri: Yetersiz beslenmenin ilk etkilerini diş etlerinde görmek mümkündür. Özellikle yeterince C vitamini almamak diş eti hastalıklarına neden olan bakterilerin çok daha hızlı üremesine neden oluyor.

Buffalo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 60 mg’dan (yaklaşık 1 ananas) daha az C vitamini alanların almayanlara oranla 1.5 kat daha fazla diş eti iltihabına (gingivit) yakalanma riski bulunuyor.

Kemik Sağlığı: Ananasta bol miktarda bulunan manganez minerali kalsiyum, çinko ve bakırla birlikte kemik sağlığı açısından en önemli elementler arasında yer alıyor.

Ananas bu özelliğiyle kemik dokusunun içinde anormal derecede boşluklar oluşmasına neden olan osteoporoz tedavisinde tüketilmesi önerilen meyveler arasında il sıralarda. Manganez aynı zamanda bademcik iltihabı, selenyum zehirlenmesi, kanserden korunma, yüksek kolesterol ve karaciğerin temizlenmesinde öne çıkan bir element.

Kilo Verme: Ananasta bulunan ve protein sindirimine yardımcı olan bromelain enzimi yağların sindirimi sırasında kullanılan lipaz enzimi ile birlikte çalışarak gıdalar yoluyla alınan yağın vücutta birikmesini önlüyor.

Purdue Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre yağların yakılmasını hızlandıran ananas aynı zamanda iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Tüm bunların yanı sıra 100 gram ananasın sadece 50 kalori olduğu düşünülürse, diyet yaparken kalorisi az ve besin değeri yüksek bir atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Sindirim: Proteinin vücut tarafından sindirilmesinde kullanılan enzimleri içermesi bir yana ananas aynı zamanda sindirim için kritik önem taşıyan besin lifi bakımından da zengin meyveler arasındadır.

Ananasta bulunan lif bağırsaklardaki suyu toplayarak sindirimi yavaşlatır. Bu sayede gıdalardan alınan vitamin ve minerallerin vücut tarafından daha çok emilmesine yardımcı olur.

Ayrıca bağırsaklardaki suyla birlikte yumuşayan dışkı vücuttan daha kolay atılır. Bu nedenle sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız daha çok ananas yiyerek daha kolay tuvalete çıkabilirsiniz.

Lifli besinler yazımızda yüksek oranda lif içeren yiyeceklerin listesini bulabilirsiniz.

Tansiyon: Yeterli miktarda (günlük önerilen miktar 4700 mg) potasyum almak kan basıncının (tansiyon) dengelenmesini sağlar. Ananas içerdiği potasyum ile (1 meyvede 986 mg) yüksek tansiyonun düşürülmesine ve kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

Cilt: C vitamininin cilt ve saç sağlığı için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yüksek miktarda C vitamini içeren ananas vücudun kolajeni sentezlemesini kolaylaştırarak cildin daha esnek olmasını sağlarken akne oluşumu azaltır.

Ananasın Kalorisi ve Besin Değerleri

100 gram kabuğu soyulmuş ananas;

 • 50 kalori
 • 0.5 gram protein
 • 9.8 gram şeker
 • 1.4 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 58 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 47.8 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %80’i)
 • 0.7 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.1 mg B1 vitamini (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 0.5 mg B3 vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 18 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 13 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.3 mg demir (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 12 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 8 mg fosfor (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 109 mg potasyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 0.1 mg çinko (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 0.9 mg manganez (günlük ihtiyacın %46’sı) içerir.

100 gram ananasın yaklaşık 86 gramı sudur. Aynı miktarda ananas 17 mg omega 3, 23 mg omega 6 yağ asitleri içerir.

* Yukarıdaki rakamlar USDA’in 4 yaş üzeri için önerdiği 2000 kalorilik referans diyetine göre oluşturulmuştur. Vitamin ve mineral ihtiyacı kişinin yaşına ve sağlık koşullarına göre değişebilir.

Fazla Ananasın Bir Zararı Var mı?

Yüksek oranda suda çözünen besin lifi içerdiğinden aşırı tüketimi ishale neden olabilir. Çok fazla ananas yemek dudak ve dilde hassasiyet oluşmasına yol açabilir. Bu hassasiyet şişlik ve kaşıntı ile birlikte görülüyorsa ananas alerjisi belirtisi olabilir.

Olgunlaşmamış ananas yemek oldukça tehlikelidir, şiddetli ishal ve kusmaya neden olabilir. Ananas antibiyotik, antidepresan, kan inceltici ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Anjelika Erik

 0,00

Ankara Armudu

 0,00

Armudun Faydaları

Tıpkı yakın akraba olduğu elmalar gibi armutlar da pek çok farklı tür altında karşımıza çıkar. Deveci armudundan Japon armuduna sayısız farklı armut çeşidi soframızda yer alabilir. Elmadan daha ince kabuklu, tatlı bir meyve olan armut ülkemizde de bolca yetiştiği için şanslı sayılırız.

Yaz, kış demeden her mevsim rastladığımız armut, tadı kadar faydalarıyla da oldukça göz dolduran meyvelerden biridir. Yaz mevsimini de işin içine kattık ama aslında sonbahar ve kış ayları armut mevsimi olarak bilinir.

Mevsimi fark etmeksizin armut gibi kabuklu meyveler söz konusu olduğunda, bu meyvelerin kabuklarının ne kadar faydalı olduğu ve soyulmadan tüketilmelerinin daha iyi olduğu hemen her kaynakta karşımıza çıkar.

Gerçekten de yakın zamanda yapılan araştırmalar, armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır.

Bu maddeler antioksidan ve iltihap önleyicidir ama ayrıca armut kabuğu bolca lif içerdiği için de armudu kabuğu ile yemek çok daha yararlı olabilir.

Ancak sadece kabuğa odaklanmak bir hata olur. Armut tümüyle bolca lif, vitamin ve mineral içeren bir meyvedir.

Armudun Öne Çıkan Faydaları

Ne mutlu ki armut ülkemizde kolayca bulunan ve üstelik fiyatı da makul meyvelerden biri. Belki tezgahta gördüğünüzde kolayca gözden çıkardığınız bu meyvenin faydalarını detaylı şekilde öğrenmen,z, armuda meyve tabağınızda daha çok yer vermenizi sağlayabilir.

Gelelim armudun faydalarının neler olduğuna:

Sindirimi Kolaylaştırır: Orta boy bir armut 5.5 gram kadar lif içerir ve günlük ihtiyacımızın 21 ila 38 gram arasında değiştiği düşünülürse, armudun lif bakımından oldukça zengin bir kaynak olduğu anlaşılır.

Beslenmede life yer vermek neden bu kadar önemli diye soracak olursanız, gerektiği kadar lif almanız halinde sindirim sisteminiz de size zorluk çıkarmadan, sorunsuz işleyebilir.

Kabızlık ve kabızlık sonucu oluşan hemoroid gibi sancılı rahatsızlıklar lif sayesinde önlenebilir. Ayrıca lif, vücudun vitamin ve mineralleri emme kapasitesini arttırır.

Sağlıklı Besin Maddeleri İçerir: Armudun lif bakımından zengin bir içeriği olduğunu söyledik ancak bununla bitmiyor. Orta boy bir armut 212 miligram potasyum içerir.

Potasyum vücudun su dengesini düzenlemek adın önemli bir mineraldir. Üstelik, kasların gerektiği gibi çalışması ve en önemlisi kalp atışlarını düzenlemesi açısından son derece yararlı bir maddedir.

Armut ve kalp ilişkisini daha önce duymuş muydunuz, şaşırtıcı öyle değil mi? Üstelik dahası da var, aynı armut 7,5 miligram C vitamini de içerir ki bu da ortalama bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının % 10’una denk gelir.

Bu maddede son olarak armudun gözlere iyi gelen A vitamini içerdiğini de belirtelim.

C Vitamini Bakımından Zengindir: C vitaminini uzun uzadıya anlatmanın gereği var mı? Çoğumuzun bildiği gibi, C vitamini enfeksiyonları önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gün içerisinde yeterince C vitamini almanız halinde dokuları güçlendiren ve böylece yaraların kolayca iyileşmesini sağlayan kolajen alımını da desteklemiş olursunuz.

Armut K vitamini İçerir: Armut K vitamini içeren bir meyvedir ve K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmasıyla bilinir. K vitaminine vücuttaki proteinleri harekete geçirmek için ihtiyaç duyarız.

K vitaminimiz azaldığında diş eti ve burun kanamaları artar ya da yaralandığınızda kanama ya da çürükler çok daha uzun sürelidir. K vitamini sağlıklı bir kemik dokusu için gerekli olduğu kadar kanı ve böbrekleri de besleyen, önemli bir maddedir.

Büyük bir armut yiyerek günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

Armut Kalbi Korur: Pek çok kaynakta kansere karşı da koruyucu özelliği bulunduğu söylenen armut, kalp hastalıklarına karşı da önerilir ve bunun nedeni genellikle lif ve bolca antioksidan içermesidir.

Amerikan Kalp Derneği’nin belirttiğine göre günde bir armut yiyerek felç riskini yarı yarıya azaltmak mümkündür. Ayrıca armudun kalp krizi geçirme riskini ve kalp krizine bağlı ölüm oranını da epey düşürdüğü bilinmektedir. Kalp demişken, armudun çarpıntıya iyi geldiği de belirtilir.

Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür: Çeşitli araştırmalar armudun insülin hassasiyetini geliştirdiğini ve tip 2 diyabet riskini azaltmada en etkili meyvelerden biri olduğunu göstermiştir.

Armut lif açısından zengin bir meyvedir ancak glisemik indeksi oldukça düşüktür. Yani kan şekerini yavaş yavaş yükseltip yavaş yavaş düşürür. Böylelikle armudun kan şekerini dengede tuttuğunu söyleyebiliriz.

Orta boy bir armut yaklaşık 100 kaloridir. Dolayısıyla ara öğün olarak tercih edilebilecek hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçimdir.

Armudun Diğer Faydaları

 • Armuda günlük beslenmenizde yer verdiğinizde bu lif bakımından oldukça zengin olan meyve, göğüs kanseri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet hastalıları riskini azaltacaktır.
 • C ve K vitaminlerinin yanı sıra armutta B2, B3, B6 vitaminleri ve bakır da bulunur.
 • Anne adayları ya da emziren anneler için önemli olan folik asit bakımından armut önemli bir kaynaktır.
 • Potasyum içerdiğinden dolayı armut yüksek tansiyonu engellemeye yardımcı olur.
 • Armutta bulunan bor maddesi vücudun kalsiyumu tutması için gereklidir. Dolayısıyla armudu kemik erimesine karşı bir önlem olarak kabul edebiliriz.
 • Armutta bulunan hidroksisinnamik asit, mide ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Yiyecek alerjisi olan pek çok kişinin güvenebileceği, alerjiye yol açma riski son derece düşük olan meyvelerden biri de armuttur.
 • Armut kabuğunda bulunan kuersetin maddesi, kansere ve damarların hasar görmesine karşı engelleyici bir rol oynar. Armudun damarları koruması, kalbi de koruması anlamına gelir.

Armut Zayıflatır Mı?

Konu kilo vermek olunca kesin konuşmak yanlış olur. Bir kişinin olumlu sonuç aldığı bir diyet programı başka bir kişide işe yaramayabilir.

Lif ve karbonhidrat açısından zengin bir meyve olan armut zayıflama konusunda size yardımcı olabilir ama şunu unutmamak lazım ki eğer egzersiz programı ve beslenme biçimi doğru şekilde düzenlenmemişse hiçbir yiyecek maddesi, tek başına zayıflamaya yardımcı olamayacaktır.

Armut zayıflama maratonunda size yardımcı olabilir çünkü kalorisi düşük bir meyvedir. 148 gram ağırlığındaki bir armut yaklaşık 96 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacımızın 2000 kalori olduğunu varsayarsak armudun diğer pek çok atıştırmalıklara göre çok daha doğru bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Kilo vermek isteyenler için önemli bir konu da günlük beslenmede lif yönünden zengin yiyeceklere yer vermektir. İşte armut bu açıdan da kilo vermek isteyenler için değerlidir.

Lifli yiyecekler midede tokluk hissini arttırır, daha doğrusu tok tutar. Böylece armudun iştah kontrolüne yardımcı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Armudun kan şekerini kontrol altında tuttuğundan söz etmiştik. Bunun anlamı, armut yediğinizde kan şekeri hemen yükselip çabucak da düşmeyeceğinden, yorgunluk ve açlık hissinin de önüne geçileceğidir.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra bir de armuttaki değerli besin maddeleri listeye eklendiğinde, zayıflamak isteyenlerin kolaylıkla öğünlerinde yer verebileceği meyvelerden birinin armut olduğu ortaya çıkar.

Avakado

 0,00

Avakadonun Sağlığa Faydaları

Yazının en başında Avakadonun cilt sağlı ve cilt bakımı ürünlerinde çok yaygın olarak kullanıldığını yazmıştık. Doğal besinler içerdiği için Avakado bebeklerin de rahatlıkla tüketebileceği bir meyve çeşididir. Avakadonun içerdiği zengin miktardaki vitaminler ve mineraller ayrıva kalp ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Lif içerdiği için sindirim sistemi organlarının tümüne faydalıdır. Avakado ayrıca bünyenin kansere karşı bünyeyi güçlendirici besinler içerir.

Avakadonun Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları :Avakado direkt olarak cilde uygulandığında cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırı. Ayrıca etkin bir cilt rahatlatıcı olan Avakado aynı zamanda cildi zararlı UV ışınlarından korur. Bunun dışında deri sağlığına da katkıda bulunan avakado deri sağlığının korunması için gerekli olan A,C ve E vitaminlerini sağlar.

Avakado ayrıca ciltde meydana gelen kırışlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığında serbest radikallerin neden olduğu ve yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları onarabilir. Bunun dışında cil ve hatta deriyi nemlendirebilir.

Avakadonun cildi nemlendirmesinin dışında sağlıklı bir parlaklık kazandırı. Nemlendirici özelliğinden dolayı, kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların ve aynı zamanda döküntülerin üstesinden gelebilmektedir.

Avakadonun diğer bir özelliği ise arı sokması ve böcek ısırklarına karşı etkili olması, deride meydana gelecek tahrişi engelleyebilir ve aynı zamanda ısırıktan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Bunun dığında Avakado cildi temizler, ölü hücrelerden ve yaplardan cildin arınmasını sağlar. Bunun için bir hafta boyunca cilde uygulamanız yeterli olacaktır. Meyvenin lapa halinde cilde aygulanması aynı zamanda cildi besleyecek ve cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Avakado saç sağlığı için de çok faydalı bir meyveidr. Kuru saçlara çok iyi gelir. Hakiki tere yağı ile karıştırılarak saçlara uygulandığında dökülmeyi engelleyebilir. Saç diplerini besleyerek hem saçların sağlıklı kalmasını sağlar hem de bu uygulama kafa derisi sağlığını korur. Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için yağ ile karıştırıldığında daha kolay emilmesi sağlanır, böylece saç ve kafa derisi sağlığını da korumuş olursunuz.

Protein Deposu Avakado: Avakadonun içerdiği protein eçok değerlidir. Sağlık uzmanları Avakadonun içerdiği proteinin diğer bir çok besinden çok daha etkili ve değerli olduğunu savunmaktadırlar. Bu özelliğinden dolayı çocukların gelişme döneminde Avakado tüketmeleri sağlık açısından çok faydalıdır.

E Vitamini Deposu: Avakado aynı zamanda çok etkili E vitamini deposudur. Protein açısından sağladığı daydaları E vitamini ile destekler. Bu iki unsur, bir çok hastalığa neden olan serbest radikallerle mücadele için bünye açısından çok önemlidir.

Avakado Kolesterolü Düzenler: Avakado kardiyovasküler hastalıkların azalmasını sağlayabilir ve bu yüzden oluşabilecek kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Avakado Kanserle Savaşır: Avakado aynı zamanda anti aknser özelliği ile bilinir. Kanser riskin, azaltabilmek için düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasındadır diyebiliriz. Avakado özellikle ağız kanseri risklerini azaltır, ağız bışluğunda kanser oluşmasına neden olan zararlı hücre bakterilerin temizlenmesini sağlar bunun yanında meme ve prostat kenserine yakalanma riskini azalttığı düşünülür.

Avakado Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Sağlık açısından bir çok faydası olan Avakado aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirim bozukluklarını ortadan kaldırabilir.

Kan Basıncını Düzener: Bol miktarda potasyum içeren Avakado bu özelliği sayesind ekan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu yüzden günlük olarak bir miktar tüketilmesinde fayda vard.

Göz Sağlığını Korur ve Kötü Nefes Kokusunu Giderir: Avakado yaşılığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir.

Aynı zamanda kötü nefes kokusunu giderebilir. Ağız içinde barınan kötü bakteriler ağız kokusuna neden olabilir, avakado bu makterileri temizleyebilidği için kötü nefes kokusunun üstesinden gelebilir.

Bebek Maması Olarak Avakado: Avokado doğal beninler içerdiği için bebekler tarafıdan da tüketilebilir. Bol miktarda protein ieçdirği için bebekle sağlığı için önemlidir. Bunun yanında B2 B1vitaminleri vemagnezyum sağlar. Bu maddeler bebeğin fiziki ve zihinsel sağlığını korur.

Kalp Sağlığını Korur: Avakado dinç ve canlı kalp için çok fazla miktarda besin içerir. Folat bakımından çok zengindir ve folat kalp sağlığı için hayati önem taşır. Günde bir fincan kadar Avakado tüketimi günlük ihtiyacın %23’nu karşılar.

Avakadonun Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Avokadonun içerdiği bol miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Kadınların menapoz döngüsünün sağlıklı bir şekilde ilmemesine yardımcı olbilir. Anti viral, anti bakteriyel özelliğinde dolayı iç ordanlarda ve deride meydana gelebilecek iltihap, alerji sorunlarını giderebilir. Sindirim sistemi için çok sağlıklı olan Avakadon aynı zamanda kabızlığı giderir, ülser hastalığına iyi gelir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini genel anlamda korur. Sağlık açısından çok faydalı olan Avakado aynı zamanda metabolizmayı canlandırır.

Ayva

 0,00

Ayvanın Faydaları

Meyvesi kadar kabuğu ile de insan sağlığı için farklı pek çok faydası bulunan ancak diğer pek çok meyve gibi hak ettiği ilgiyi yeterince göremeyen besinler arasında yer alan ayva, soğuk kış ayları için ideal yiyeceklerden birisidir. Vücutta meydana gelen çok sayıda sorunda hem iyileştirici hem de önleyici bir tür doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek ayvanın faydaları ile doğanın benzersiz gücünden yararlanabilmek mümkün olmaktadır. Tıp dilinde CydoniaOblonga olarak bilinen ayvanın üretimi, ülkemizde diğer dünya ülkelerine nazaran birinci sırada gerçekleştirilmektedir. Yurt dışına da sattığımız meyvelerden birisi olan ayvaya bu nedenle çok daha fazla değer vermemiz gerektiğinin aşikâr olduğu söylenebilmektedir. Ortalama 250 gram ağırlığına sahip olan bir ayva, yaklaşık 150 kalori değerindedir ve ağırlığına göre benzer meyveler ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kalorili bir meyve olarak da nitelendirilebilmektedir. Aynı miktarda bir muzun aşağı yukarı 230 kalori ettiği de göz önüne alındığında, özellikle diyet dönemindeki bayanlar için ayvanın düşük kalorisi sayesinde ideal bir meyve öğünü olabileceğinden rahatlıkla bahsedilebilir. Yapısında toplamda 30 gram şeker, 1 gram protein ve 5 gram da lif bulunduran ayva, içerdiği lif değeri ile bağırsak hareketlerini güçlendirerek yine diyet döneminde meydana gelen kabızlığın önüne de geçebilir. Ayvada bulunan bu lifin ise pektin maddesi olduğu ve suda çözünebildiği bilinmektedir. Bir ayvada yaklaşık olarak 40 gram kadar C vitamini bulunur ve bu miktar bir insanın günlük alması gereken C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısına tekabül etmektedir. Bu nedenle tamamen doğal yollarla C vitamini desteği almayı düşünenlere bu lezzetli meyveyi tercih etmeleri tavsiye edilebilir. Sadece C vitamini ile değil, farklı pek çok vitamin ve minerali de bünyesinde barındıran ayva sayesinde sağlıklı bir beslenme düzeni rahatlıkla sağlanabilmektedir. Sert yapısının altındaki leziz tadı ile yine sevilen meyvelerden elma ve armutun akrabası olan ayva, çok uzun yıllardır çeşitli hastalıklara deva olarak da kullanılmaktadır. Bu bağlamda ayvanın gerçek anlamdaki faydalarını merak edenlere, ‘’Ayvanın Faydaları’’ konulu yazımız üzerinden daha detaylı bilgiler verebilmek mümkündür.

Çilek

 0,00

Deveci Armudu

 0,00

Deveci Armudu

Deveci armudu; oldukça iri ve büyük olan çok lezzetli bir meyvedir. Deveci armudunun şeklinin biçimsiz ve alttan basık olması insanları tadı konusunda düşündürür, fakat tat olarak armut çeşitleri arasında en lezzetli ve şekerli olandır. Deveci armudu, oldukça sert ve dayanıklı bir armuttur. Deveci armudu, renk olarak hafif pembemsi ve sarımtırak renge sahiptir. Güneş gören kısmı hafif pembe olur. Dış kabuğu ince, dilimlendiğinde yumuşak olan deveci armudu bol suludur. Deveci armudu Bursa yöresine ait ve Bursa yöresinde meşhur bir armuttur. Eylül ayının ortalarında tüm pazar ve marketlerde yerini alan deveci armudu herkes tarafından tercih edilen hafif meyvedir. Deveci armudunun, içerisinde bir çok besleyici ve faydalı maddeler bulunur. Besleyici özelliğinden dolayı bol bol tüketilmesi gerekir. Çocukların ve özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin bol bol tüketmesi gerekir. Deveci armudu, lif bakımından zengin olduğu için yüksek oranda potasyum içerir. Bu yüzden hamile bayanlarında deveci armudunu tüketmesinde fayda vardır.

Deveci armudu yararları; kalp dostu olan deveci armudu, kalp damarları için son derece yararlıdır. Deveci armudunun sindirimi oldukça kolaydır. Sindirim sistemini düzenleyen deveci armudu, mide yanmasına ve mide ağrılarına son derece iyi gelir.
Yüksek oranda lif içeren deveci armudu, bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Deveci armudu içerisinde bulunan C vitamini, vücudun bağışıklık sistemini korur. Soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yollarına yararlı olan deveci armudu tam bir şifa kaynağıdır. İlaç kadar etkili olan deveci armudu son derece etkili bir meyvedir. Deveci armudu emziren anneler için mucize bir meyvedir. İçerdiği potasyum sayesinde anne sütünü arttıran deveci armudu, bebeklerin bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirir. Deveci armudu, kanserle mücadelede tüketilen meyveler grubundadır. İçerisinde bulunan asitler mide kanseri ve pankreas kanserine karşı vücudu korur. Deveci armudu, cildi güzelleştirir. Diyet yapan kişilerin tercih ettiği meyve grubundan olan deveci armudu tok tutar, kan şekerini dengeler ve vücudun su ihtiyacını karşılar. Formunu koruyan, diyet yapan ve şeker hastalarının tercih ettiği bir meyvedir deveci armudu. Deveci armudunun şeker seviyesini dengede tuttuğu için, vücut şeker istemez ve kan şekerini düzenler. Deveci armudu, damar tıkanıklığına faydalı olduğundan felç olma riskini azaltır. Kalp ve damar sağlığını korumada mükemmel bir şifa kaynağı olan deveci armudunun gün içerisinde 1 tane tüketilmesinde yarar olacaktır.

Elma

 0,00

Elma (Bayramiç Golden)

 0,00

Elmanın Faydaları

Mis gibi kokusuyla ve tatlı tadıyla benim favori meyvelerimden biri olan elma içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde “mucize besinler” arasında gösteriliyor. Şanslı sayılırız çünkü Türkiye dünya genelinde elma üretimde Çin ve ABD’den sonra 3. sırada geliyor ve bu sayede ülkemizde yetişmeyen meyvelere göre nispeten daha ucuza satın alabiliyoruz. Aralarında kayısı, erik, kiraz, şeftali, armut, ahududu gibi oldukça popüler meyvelerin bulunduğu “gülgiller” ailesinden olan elmanın sağlığa faydaları ile ilgili yapılan çalışmalar, kalp ve damar sağlığının korumasından güçlü bir bağışıklık sistemine kadar pek çok noktada etkili bir besin olduğunu ortaya koyuyor. Bu yazıda “elma şuna iyi gelir” gibi kısa bilgiler yerine bilimsel araştırma sonuçlarına dayanan faydalarına yer vermeye çalıştım. Yazının sonunda ise fazla elma tüketiminin ne gibi sorunlara yol açabileceği ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Frambuaz

 0,00

Greyfurt

 0,00

Havuç

 0,00

Hindistan Cevizi

 0,00

Hurma

 0,00

İncir

 0,00

Karpuz

 0,00

Kavun

 0,00

Kayısı

 0,00

Kestane

 0,00

Kiraz

 0,00

Kivi

 0,00

Kırkağaç Kavunu

 0,00

Kırmızı Erik

 0,00

Limon

 0,00

Mandalina

 0,00

Muz

 0,00

Nar

 0,00

Papaz Erik

 0,00

Portakal

 0,00

Taze Dut

 0,00

Yeşil Elma

 0,00